About
Databáze Husovy literární činnosti mapuje Husova latinská díla a jejich rukopisné dochování (datace, incipity, explicity). Přináší podrobné informace o středověkých rukopisech a starých tiscích, ve kterých se dochovaly, o jejich edicích, překladech a související literatuře. Databáze je součástí projektu Magistri Iohannis Hus Opera omnia (MIHOO).
Co v databázi najdete?
Záložka “Opera”:
Tato záložka obsahuje přehled všech Husových děl, jak je zaznamenali F. M. Bartoš a P. Spunar, Soupis pramenů k literární činnosti M. Jana Husa a M. Jeronýma Pražského, Praha: Historický ústav ČSAV, 1965. Tento výchozí soupis je však dále aktualizován, opravován a doplňován.
U každého díla v tabulce se nachází následující informace:
- Číslo položky - číslo, pod kterým dané dílo figuruje v soupisu Bartouše a Spunara
-
Název položky - název díla, který uvádějí Bartoš a Spunar
- Tituly - originální název či další názvy, pod nimiž je dané Husovo dílo známo
- po kliknutí na název díla v tomto sloupci se otevře stránka s podrobnějšími informacemi o díle:
-
Rukopisy - seznam všech známých rukopisů, v nichž je dílo dochováno; tabulka dochovaných rukopisů poskytuje tyto informace:
- opera - seznam dalších Husových děl, který daný rukopis obsahuje
- signatura -proklik na signaturu zobrazí bližší informace o rukopisu
- obrázky - digitalizáty, jsou-li volně k dispozici online
- odkazy - odkazy na digitalizáty daného rukopisu na externích stránkách
- knihovna - umístění daného rukopisu
- foliace - udává, na jakých foliích se v daném rukopisu dílo nachází
- Staré tisky - seznam starých tisků, v nichž je dílo dochováno, pokud jsou relevantní pro textovou tradici
- Text - plný text daného díla, je-li k dispozici
- Edice - edice daného díla, je-li k dispozici
- Překlady - překlady daného díla, jsou-li k dispozici
- Literatura - aktualizovaný seznam sekundární literatury k danému dílu
- Poznámka - další informace k danému dílu
- Datace od-do -
- Svazek - uvádí zařazení do konkrétního svazku Husových sebraných spisů, ať už vydaného či plánovaného (jejich přehled viz záložka “Volume”)
Záložka “Volume”:
Tato záložka uvádí seznam 26 svazků plánované řady Magistri Iohannis Hus opera omnia. U již vydaných svazků je doplněn bibliografický odkaz.
Záložka “Knihovny”:
Seznam knihoven, v nichž jsou rukopisy zahrnuté v databázi dochovány.
Záložka “Login”:
Interní přístup pro členy edičního týmu a správce databáze.
Jak v databázi vyhledávat?
V záložce “Opera” klikněte na tlačítko “Vyhledávat”. Zobrazí se stránka vyhledávání, kde lze vyhledávat podle následujících kritérií:
- Číslo položky: vyhledává dle čísla, které bylo danému dílu přiřazeno v Soupisu pramenů k literární činnosti M. Jana Husa (F. M. Bartoš a P. Spunar, Soupis pramenů k literární činnosti M. Jana Husa a M. Jeronýma Pražského, Praha: Historický ústav ČSAV, 1965).
- Název položky: vyhledává dle názvu, pod kterým bylo dané dílo uvedeno v Soupisu pramenů k literární činnosti M. Jana Husa. Nenaleznete-li daný Husův spis pod názvem položky, zkuste jej hledat v poli “Titul”, který zahrnuje alternativní názvy Husových děl.
- Datace od-do: vyhledává dle data sepsání. Časové rozmezí je nutno zadávat v poli “datace od” i “datace do” ve tvaru RRRRMMDD. Chcete-li například vyhledat spisy, které jsou datovány mezi léta 1413-1414, zadejte do pole “Datace od” 14130101 a do pole “datace do” 14141231.
- Incipit a explicit: vyhledává dle slov v incipitu a explicitu. Není nutné zadávat celý incipit či explicit, stačí jedno slovo či slovní spojení (např. uvedete-li do pole “incipit” slovo “viator”, budou vyhledány všechny incipity, které toto slovo obsahují)
- Edice, překlady, literatura: ve všech těchto polích lze rovněž vyhledávat fulltextově. Do pole zadejte klíčové slovo z názvu dané publikace a budou vyhledány všechny položky, u nichž se dané klíčové slovo vyskytuje.
- Titul: umožňuje fulltextově vyhledávat v alternativních názvech Husových děl. Například hledáte-li Husovu rektorskou řeč z r. 1409 s pod názvem “confirmate corda vestra”, nelze ji tak nalézt v názvu položky, ale pouze v titulu, jelikož Spunar a Bartoš uvádějí název jako “Sermo in commemoracione imperatoris”.